Kdy sklízet česnek

Kdy sklízet česnek

Česnek je jednou z nejpopulárnějších a nejuniverzálnějších plodin, které můžeme najít v domácích zahradách po celém světě. Jeho pěstování je poměrně jednoduché, ale klíčovým momentem pro zajištění kvality a trvanlivosti úrody je správné načasování sklizně.

V České republice se česnek obvykle sklízí od začátku června do poloviny srpna, v závislosti na odrůdě a průběhu vegetace. Česnek dozrává 16 až 36 týdnů po výsadbě, a proto je důležité sledovat jeho vývoj a příznaky zralosti.

Při určování správného času sklizně je třeba brát v úvahu několik faktorů:

  1. Odrůda česneku: Různé odrůdy mají různé doby zrání. Například rané odrůdy mohou být sklizeny již v červenci, zatímco pozdní odrůdy mohou vyžadovat čekání až do srpna.
  2. Stav natě: U nepaličáků, které nevytvářejí květenství, je signálem k sklizni žloutnutí a usychání natě. U paličáků, které kvetou, je to narovnání stočeného květního stvolu.
  3. Počasí a půdní podmínky: Sklizeň by měla proběhnout v suchém počasí. Česnek by neměl být sklízen za vlhkého počasí nebo po dešti, aby nedošlo k poškození cibulek a vzniku plísní.

Po sklizni je rovněž důležité česnek správně usušit. Česnek by měl být sušen na stinném a dobře větraném místě, aby nedošlo k jeho zkáze. Správné sušení může trvat až měsíc a je zásadní pro zachování kvality a dlouhodobé skladovatelnosti česneku.

Sklizeň česneku je tedy proces, který vyžaduje pozornost a pečlivost. Sledováním vývoje rostlin a počasí můžete zajistit, že vaše úroda bude bohatá a kvalitní. Ať už jste zkušený zahrádkář nebo začátečník, dodržování těchto zásad vám pomůže dosáhnout nejlepších výsledků při pěstování této ceněné plodiny.

Domů » Kdy sklízet česnek
Previous post Pokládání plovoucí podlahy
Next post Likvidace věcí z bytu

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *